Gezi Parkı’nın Ardından İBB, Usta Edebiyatçının Köşkünü de Geri Aldı

Gezi Parkı’nın İBB’ye iade edilmesinin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü, edebiyatın en önemli isimlerinden Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın sessiz sedasız aldığı Heybeliada’daki tarihi köşkünü kaybettiği dava sonucunda yeniden İBB’ye iade etti.

Gezi Parkı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iade edilmesi sonrasında, Vakıflar Genel Müdürlüğü sessiz sedasız olarak Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Heybeliada’daki tarihi köşkünü kaybettiği dava sonucunda tekrar İBB’ye iade etti.

Birgün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre, 1944 yılında vefat eden ünlü yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar’a ait olan ve o tarihten bu yana çeşitli kamu kurumları arasında el değiştiren köşkün mülkiyeti 2014 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçmişti. Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü, 17 Mart 2022’de sessiz sedasız olarak bu köşkü İBB’den aldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarihi köşkü “Şehzade Sultan-Mehmet Vakfı” adına tescil etti. İBB ise bu karara itiraz etti ve köşkün İBB adına tescili için dava açtı. Hazırlanan uzman raporunda, “Şehzade Sultan-Mehmet Vakfı’nın köşk üzerinde herhangi bir hak iddiasının olmadığı, köşkün vakıf yoluyla kurulmadığı ve İBB’den alınmasının hukuki olarak yanlış olduğu” belirtildi.

Adalar Asliye Hukuk Mahkemesi, 10 Ocak 2024 tarihinde tarihi köşkün tapuda İBB adına kaydedilmesine, yani köşkün İBB’ye geri verilmesine karar verdi. Ayrıca Harçlar Kanunu gereğince Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 1 milyon 117 bin TL alınarak Hazine’ye gelir kaydedilmesine, Vakıflar’ın 383 bin TL yargılama gideri ve 522 bin TL vekalet ücretini İBB’ye ödemesine karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x