Ares Logistics Fas taşımalarında yüzde 35’lik artış hedefliyor

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’nin Fas ile dış ticaret hacmi geçen yıl önceki yıla kıyasla yüzde 7,3 artarak 4,4 milyar dolara çıktı ve rekor seviyeye yükseldi. Ticaret hacmi bu yılın ilk 2 ayında da rekor kırdı, yüzde 14’lük artışla 701,4 milyon dolara çıktı.

Entegre lojistik firması Ares Logistics, Fas’a yaptığı taşımalarda bu yıl yüzde 35 büyüme hedefliyor. Şirketin Kara Yolu Direktörü Berkay Boz, Avrupa’nın yanı sıra yakın coğrafyanın da Türkiye’nin ihracatı için büyük önem taşıdığını hatırlattı.

Lojistik sektörü temsilcileri olarak Türkiye’nin dış ticaretine katkı sağlamak adına ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Boz, “Avrupa dışında Fas’a taşımalarımızı artırıyoruz. Çünkü üretim ve pazarlama kapasiteniz ne kadar güçlü olursa olsun, ticaretinizi lojistik kabiliyetiniz ölçüsünde geliştirebiliyorsunuz” diye konuştu.

Boz, Kuzey Afrika’da özellikle Fas’ta güçlü bir lojistik altyapı kurduklarını, Türkiye ile bu ülke arasındaki ithalat ve ihracat taşımalarında, müşteriye özel avantajlarla öne çıktıklarını söyledi.

Fas ile ticaretin ise giderek daha önemli hale geldiğine dikkati çeken Boz, şu ifadelerle sözlerini noktaladı:

“Türkiye açısından bölgenin potansiyelinin çok daha yüksek olduğunu düşünüyoruz. Fas’ta özellikle yerli iş insanlarının ihracat ağırlıklı doğrudan yatırımlarının da artması, bölgeyi bizim için daha önemli hale getiriyor. Bu nedenle Fas taşımaları için yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. Bölgeye taşımalarımızı yoğunlukla Ro-Ro ve kara yoluyla ulaştığımız Fransa ve İspanya üzerinden gerçekleştiriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x